Ana Sayfa / Ekonomi / İnceleme-Araştırma / Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) Pdf Kitap İndir Oku

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) Pdf Kitap İndir Oku

Yazar ve editör Gülser Erçel’in hazırladığı Albert Camus Hürlük ve Devrim kitabı Camus üzerine Türkçede şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ve yoğun çalışma.

20. asrın en ehemmiyetli birkaç yazarından birisi olan Albert Camus 7 Kasım 1913 günü Cezayir’de doğdu. Aynı zamanda çağının misal bir feylesofu olan Camus, tiyatro yapıtları, sınamaları ve hikayeleriyle de sanattaki galibiyetlerini genişletti.

1957’de genç bir yaşta edebiyat Nobel’ini kazandığında daha önünde birkaç yıl yaşanacak ömrü kaldığını son anına kadar öğrenemeyecekti. 4 Ocak 1960 günü taşrada geçirdiği bir trafik kazasında hayatını yitirdiğinde cebinden aynı gün için satın aldığı, ama sonra kullanmaktan bıraktığı bir tren seferi bileti çıkacaktı.

47 senelik hayatına sığdırdığı onca yaşantı, gayret, yapıt ve tesir onu 20. asrın en ehemmiyetli birkaç yazarından birisi yapmaya yetti de arkasıydı dahi. Sahne sanatlarını, felsefe dünyasını, edebiyat okurlarını ve bireye özel doküman meraklılarını memnun edecek denli çok yazılı servet vazgeçti arkasında.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Combat gazetesinde yazdığı vicdanlı yazılarla çağının reel bir şahidi olduğunu kanıt ederken hem Fransa’nın Cezayir ile yaşadığı meseleler hem de kısa müddet evvel aboneliğe kabul edildiği ve yükselişini sürdüren Komünist Parti ile mesafelerini sarihçe ortaya koydu.

” Ben kendi adıma sanatım olmadan yaşayamam.Ama, bu, sanatı her şeyin üstüne koymuş olduğum anlamına da gelmez.

Tersine, onsuz edememem,onun beni herkesle birleştirmesi ve olduğumdan başka cinsli olmadan herkesle aynı seviyede yaşatması demektir. Sanat, benim için tek başına tadı çıkan bir şey değildir. Sanat bence, en büyük rakamda insanı, ortak acılar ve keyiflerle sevindiren imgeleri, şekilleri bulmaktır. “Albert Camus NOBEL EDEBİYAT MÜKÂFATI KONUŞMASI, 1957

Bir evvelki yazımız olan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera başlıklı kitabımızda Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ekitap indir, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ekitap oku ve Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.Buna da Göz At!

Başkaldıran İnsan Pdf Kitap İndir Oku

1957’de, kırk dört yaşında, Nobel Mükâfatı sahibi Albert Camus 1913-1960, fantastik bir zaman için, soruşturmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir