Ana Sayfa / Ekonomi / İnceleme-Araştırma / Ben Buradan Okuyorum Pdf Kitap İndir Oku

Ben Buradan Okuyorum Pdf Kitap İndir Oku

Ben Buradan Okuyorum kitabında yazar, Edebiyat mükâfatları verilirken kullanılan kriterlerin ne kadar emin olduğuna, “en büyük” romancılara kimlerin hangi sebeplerle karar verdiğine, telif haklarına, küresel, beynelmilel romanın ortaya çıkmasıyla mahallî ahlakı üslupların nasıl kaybolduğuna, piyasa eforlarının kurma caya nasıl biçim verdiğine, yazarların hayatları ve yarattığı yapıtlar arasındaki meseleli ilişkilerini dikkat topluyor.

Tercümenin edebiyat yapıtlarını nasıl değiştirip dönüştürdüğüne, edebiyat tenkidi alanındaki kasvetleri dile getiriyor.

Kurmacaya gereksinimimiz var mı? Her kitabı şehirle de tamamlamamız mı gerekli? Yeni mecra ve formatlar okuma tecrübemizi nasıl etkiliyor? Bakış açımızı onaylamak için mi, yoksa denetlemek için mi okuruz? “En büyük” romancılara kim, neye göre karar veriyor? Beynelmilelleşme yapıtların içeriğini nasıl etkiliyor? Yazar yaşam öyküleri ne işe bereket? Roman yazmak artık bir “iş” haline mi geldi?

Tim Parks Ben Buradan Okuyorum’da bu suallere yanıt ararken, senelere dağılan tenkidi okumalarından faydalanarak edebiyat ve edebiyatın emeli hakkındaki hipotezlerimizi altüst ediyor.

Tim parks, 1954’te Manchester, İngiltere’de doğdu. Cambridge ve Harvard üniversitelerinde öğrenim gördü. 1981’den beri İtalya’da yaşıyor. Europa 1997 Alef 2016, Kader 1999; Alef 2016, Cleaver 2006, Sex is Forbidden Seks Yasak, 201 3 ve Painting Death Vefatı Resimlemek, 2014 başta olmak üzere hemen hepsi muhtelif ülkelerde yayımlanan on dört roman yazdı.

Basılmayan bir sürü roman dosyasıyla edebiyat dünyasına girmek istiyor. Bu sıralarda bir İtalyanla evleniyor ve İtalya’ya göçüyor. Romanları, sınamaları ve yayıncıların “yaz yaz para kazanırsın” dediği için yazdığı İtalya’ya dair kitaplarla anılıyor.

Güzel, muzip, tartışmaya teşne bir üslubu var. Edebiyat mükâfatlarına, romana, şiire, neden yazarız, neden okuruz, bir kitabı sonuna kadar okumasam ne olur, tercümenin edebiyata tesirleri neler, cihansal bir roman dili şeması var mı, gibi sualler soruyor.

Okuyan, yazan, tercümeyle uğraşan herkesin usundan geçirdiği suallere dair abluka etici bir kitap bu.

Bir evvelki yazımız olan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera başlıklı kitabımızda Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ekitap indir, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ekitap oku ve Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.Buna da Göz At!

Başkaldıran İnsan Pdf Kitap İndir Oku

1957’de, kırk dört yaşında, Nobel Mükâfatı sahibi Albert Camus 1913-1960, fantastik bir zaman için, soruşturmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir