Ana Sayfa / Edebiyat / Benito Cereno Pdf Kitap İndir Oku

Benito Cereno Pdf Kitap İndir Oku

Bu kitapla ilgili ufak bir alıntımız var;

Benito Cereno, her şeyin ortasında bir novellası, Melville’in. Banal ve çağdaş romanın bütün ortasında.

Bu romanda işler azıcık karışıktır, denizci düğümü gibi, başlangıçta. Hikâye, Köle yüklü iki geminin bir koyda karşılaşmasıyla başlıyor.

İsmi Benito Cereno olmayan geminin kaptanı Alaso, Cereno’nun güvertesine geçer kendi gemisinden. Ziyaret emeliyle. Gemideki herkesin siyah olduğunu fark eder .

Beyaz bir kaç insan arar. Bulur. Kaptanı soruşturur. Ama bir cinsli erişemez ona.

Roman tarihindeki psikolojik tasvirlerin en hoş misallerinden biri olarak gösterilen bu romanda, Kaptan Alaso en başından beri olup bitenin kendi zekâsında asıllaştığına inanmaya başlar.

Sürpriz bir son beklemektedir kendini. Denizin bütün ortasında.

Hümanizma ruhunu anlama ve dinlemede ilk evre, insan varlığının en somut anlatımı olan sanat eserlerinin özümsenmesidir. Sanat dalları içinde edebiyat,bu anlatımın düşünce öğeleri en zengin olanıdır. Bunun içindir ki bir halkın,öteki milletlerin edebiyatlarını kendi dilinde, daha doğrusu kendi görüşüde tekrarlaması; zeka ve anlama eforunu o eserler oranında artırması, canlandırması ve yine yaratması demektir.

İşte tercüme aktifliğini, biz, bu bakımdan ehemmiyetli ve medenilik davamız için tesirli saymaktayız. Zihninin her suratını bu cinsli eserlerin her türlüsüne döndürebilmiş halklarda düşüncenin en silinmez taşıtı olan yazı ve onun mimarisi demek olan edebiyatın, tam kitlenin ruhuna kadar işleyen ve sinen bir tesiri vardır.

Bu tesirin fert ve cemiyet üzerinde aynı olması, zamanda ve mekânda tam hudutları delip aşacak bir sağlamlık ve yaygınlığı gösterir. Hangi halkın kitaplığı bu güzergahta zenginse o halk, medenilik dünyasında daha yüksek bir düşünce seviyesinde demektir.

pdf kitap indir , kitap indir, pdf kitap oku, pdf driveBuna da Göz At!

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz Pdf Kitap İndir Oku

Cesaretimiz var mı her şeyi bir anda öylece vazgeçip gitmeye? İnsan her nereye giderse gitsin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir