Ana Sayfa / Siyaset / Devlet / Devlet Sanat İlişkisi Sanatın Politik Ekonomisi Pdf İndir

Devlet Sanat İlişkisi Sanatın Politik Ekonomisi Pdf İndir

Devlet Sanat İlişkisi Sanatın Politik Ekonomisi
Kazı ve müze sayısı, opera ve bale toplulukları, tiyatrolar bakımından, Türkiye Cumhuriyeti benzer devletlerin çoğundan

daha ileri düzeydedir. Devletimizin kültür politikası farklı olsaydı, birçok sanat dallarının gelişmesi özel sektöre bırakılsaydı, ülkemiz bugünkü düzeyine erişemezdi.

Elbette çok daha fazlasını yapabilirdik, kültür kurumlarımız daha büyük başarılar kazanabilirdi ama, yine de gerçekleştirilen işlerden birçoğu dünyaya örnek olacak düzeydedir. Ne yazık ki, teşvikte mükemmel imkânlar sağlayan devlet, zaman zaman sanatçılara haksızlık yapmış, ceberut davranmıştır. Görevini uygarca yapan, sanatların haysiyetine ve özgür ruhuna saygı gösteren, hatta haklı eleştirileri bağrına basan bir devlet, olağanüstü hizmetleriyle şanlı kültür zaferleri kazanacaktır. İyi çalışan bir Kültür Bakanlığı, Yeni Türkiye’de sanatlarımızı ihya edebilir.

Sacit Hadi Akdede, “Devlet Sanat İlişkisi” eserinde hayırlı bir kültürel cumhuriyetin sanat yaşamının esaslarını dört başı mamur bir rasyonel düzenle geliştiriyor.

Prof. Talât S. Halman
T.C. İlk Kültür Bakanı;
Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve
Edebiyat Fakültesi Dekanı

Sanatın yaşamımızdaki en “toplumsal” yanını irdelemiş Sacit hoca: ekonomi politiğini. Türkiye’den ve küresel ekonomiden zengin örnekler, ufuk açıcı sorular ile birlikte. İlgiyle, özenle okunacak bir katkı.

Prof. Dr. Erinç Yeldan
Bilkent ÜniversitesiBuna da Göz At!

Ulusal Devletin Yıkımı ve Sol Tavır Pdf İndir

Ulusal Devletin Yıkımı ve Sol TavırAlman Solu’nun “yaramaz çocuğu” J. Elsässer dolandırmadan, politik doğruculuğa sığınmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir