Ana Sayfa / Edebiyat / Frankenstein ya da Modern Prometheus Pdf Kitap İndir Oku

Frankenstein ya da Modern Prometheus Pdf Kitap İndir Oku

Frankenstein ya da Çağdaş Prometheus, “Tüm varsayımlarım ve ümitlerim boş çıktı ve Yaradan’ya öykünen melek örneği bakiye kadar cehenneme zincirlendim. Muhayyilem capcanlı, tahlil eforum ve uygulama kabili-öksüzse eforluydu.

İşte bu kalitelerimin toplanması sayesinde bir insan yaratma fikrini geliştirip hakikatleştirebildim. İşimi bitirdiğim zamanki duygularımı şu an dahi coşkuyla anıyorum.

Kah eforumun heyecanına kapılarak kah mümkün neticelerine kafa yorarak hayallerimde cennetin bahçelerini arşınladım. Çocukluğumdan beri bana büyük umutlar ve istekler aşılanmıştı, oysa şimdi bak nasıl da devrildim!”

Bilim tutkunu genç talebe Victor Frankenstein’ın yarattığı varlığı gördüğü anda söylediği bu laflar, kendi çocuklarını terk eden yaradanın hayal kırıklığının yansıması olarak açıklandı.

Frengistan’ın yalnızlaşmaya ve yabancılaşmaya mahkum edilen canavarıysa, ölü tabiata can veren yaratıcı tarafından bu dünyada tek başına vazgeçilen çağdaş insanın mukadderatını temsil ediyordu.

Mary Shelley 1797-1851: Yaşadıkları zamanın en ehemmiyetli yazar ve feylesoflarından olan William Godwin ile Mary Wollstonecraft’ın kızıdır.

1816 senesinde yapıtları üzerinde büyük tesiri olan, İngiliz şiirinin saygıdeğer adlarından Percy Bysshe Shelley ile evlendi. 1818’de hayli genç bir yaşta kaleme aldığı, ilk bilim kurgu misallerinden biri sayılan Frankenstein ya da Çağdaş Prometheus ile büyük bir şöhrete kavuştu.

Yayımlandığı yarıyılda gerek mevzusu, gerekse yazarının bayan olması sebebiyle büyük alaka gören Frankenstein, takribî iki yüzyıldır dünya edebiyatını ve öbür tüm kültür mahsullerini etkilemeyi sürdürmektedir.Buna da Göz At!

Kargalar Meclisi Pdf Kitap İndir Oku

İntikam duygusuyla yanıp alevlenen bir mahkûm. Bahis düşkünü bir besbelli nişancı Ödünlü yaşamını geçmişte vazgeçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir