Ana Sayfa / Edebiyat / Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Pdf Kitap İndir Oku

Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Pdf Kitap İndir Oku

“Bu kitap; ne bir şikâyettir, ne de bir itiraf. Harbin yumruğunu yemiş, kurşunlarından kurtulmuş olsa dahi, yıkımlarından kurtulamamış bir jenerasyonu anlatmak isteyen bir sınama, yalnızca.”

-E. M. Remarque-

Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok geçmiş asrın önde gelen savaş karşıtı kitapları arasında görülüyor; romanın ismi savaşın anlamsızlığıyla, başkalarının çıkarları talihine hayatını boş yere kaybeden “minik” insanın değişmeyen yazgısıyla eşanlamlı bir deyiş olarak kullanılıyor.

 

Bu kitap; ne bir şikayettir, ne de bir itiraf. Harbin yumruğunu yemiş, kurşunlarından kurtulmuş olsa dahi, yıkımlarından kurtulamamış bir jenerasyonu anlatmak isteyen bir sınama, yalnızca.

Cepheden dokuz km gerideyiz. Bizi dün değiştirdiler; şimdi karnımız kuru fasulye ve sığır eti dolu; tok ve memnunuz. Hepimizin aş kaplarımız da akşam yemeği de hazır; üstelik çift porsiyon sucuğumuz, ekmeğimiz de var, keza Böyle bir şey olduğu yoktu çoktandır:

Kırmızı domates kafalı, kocaman yarı aşçı, yemekleri emret etti önümüze; kepçesini sallayarak kimi gördüyse çağırdı, aş kabına boca etti yemeği. Mutfağını nasıl boşaltacağını öğrenemediği için, haraptı perişan.

Tjaden ile Müller birer çanak ele geçirdiler, ne olur ne olmaz, ağızlarına kadar doldurttular kabları. Tjaden bu işi oburluğundan yapıyor, Müller ise temkinli davranmak istediğinden! Tjaden bunca yemeği ne eder, neresine doldurur, usu ermez kimsenin. Tjaden, oldum muhtemel kuru bir çiroz gibidir. Ama en ehemmiyetlisi, tütün istihkakımızı da çift vermeleri oldu.

Herkese onar puro, yirmişer sigara, iki çiğnemlik tütün düşmesi, pek makbule geçti. Çiğnemlik tütünümü Katczinsky’ye verdim, onun sigaralarıyla değiştim; şimdi benim kırk sigaram var. Bir günlük nafaka çıktı böylece. Bize bunca şey düşmezdi gerçeğinde.

Prusyalılarda bu cömertlik ne dolaşır! Biz bunu sırf bir yanılmaya borçluyuz. İki hafta evvel nöbet değiştirmek üzere ileri hatta geçmemiz gerekmişti. Bulunduğumuz kesim soğukkanlıydı az çok; bu surattan iaşe çavuşu, döneceğimiz gün için sıradan erzak almış, yüzelli karakter bölük lüzumunu evvelden hazırlamıştı.

Ama bütün de son günü uzun namlular, ağır toplarla karşılaşınca aldı bizi bir telaş: İngiliz topçusu, durmadan mevzilerimizi hırpalıyordu. Can kaybımız çok oldu, ancak seksen şahıs dönebildik. Daha Önceki yerimize gece müddeti geldik. Şöyle bir de, rahat bir uyku sürüklemek için, bitkin bitik, hemen kıvrılıp yattık.

Katczinsky’nin hakkı varmış: İnsan bol uyku yatabilse harb, hiç de fena değil hani! Cephede uykunun sözü olamazdı; sonra her seferinde iki hafta, az zaman da değildi doğrusu. Öğlen oldu, tek tük barakalarımızdan çıkmaya başladık.

Yarım saat sonra hepimiz aş kablarımız elimizde, çevreye yağlı, besleyici kokular saçan portatif mutfak cenaplarının önünde saf bağlamış bulunuyorduk. En önde en açlar vardı natürel: Kısa boylu Albert Kropp, en uslumuz olduğu için, onbaşımız Kropp. Sonra Müller V. mektep kitaplarını hala yanında taşıyan, hususi sınavların hayaliyle yaşayan, yaylım ateşlerinde fizik problemleri çözmeye çalışan Müller.

Sonra Leer, subay kerhanelerindeki kızlara biten, top sakallı Leer; Leer bu kızların ipek kombinezon giymeleri, yüzbaşılar dahil üst subaylara çıkmadan evvel yıkanmaları için ordudan emir aldıklarına yemin eder…

Dördüncüsü benim, ben Paul Baeumer. Biz dördümüz de ondokuz yaşındayız, dördümüz de aynı sınıfta arza iken askere alındık. Hemen arkamızda dostlar var. Kara kuru bir çilingir olan Tjaden, biz yaşıt, bölüğün en oburu.

Yemeğe dal gibi oturur, hamile tahtakuruları gibi, şiş göbek kalkar. Hele Westhus, yeniden biz yaşta, turba emekçisi, bir tayını rahatça alır bir avucuna ve sorar: Öğrenil bakalım, avucumda ne var? Detering, bir köylü, tek fikri çiftliğiyle karısıdır. Nihayet Stanislas Katczinsky; bizim grubun başı, canı pek, cingöz, hin oğlu, kırk yaşında, toprak benizli, mavi gözlü, düşük omuzlu, riskli vaziyetlerin, iyi yemeklerin, kaytaracak yerlerin kokusunu almada erbaptır Katczinsky.

Kitap tanıtım emellidir.

Bir evvelki yazımız olan Rüzgarın Şarkısını Dinle – Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Rüzgarın Şarkısını Dinle, Rüzgarın Şarkısını Dinle epub ve Rüzgarın Şarkısını Dinle pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.Buna da Göz At!

Tanrı ve Canavarların Düşleri Pdf Kitap İndir Oku

İki dünya amansız bir savaşın eşiğinde. Karou, Kimera başkaldırısının başına geçiyor ve gelecek, artık tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir