Ana Sayfa / Bilim & Mühendislik / İsmail Beşikçi – Bilim Yöntemi Pdf Kitap İndir Oku

İsmail Beşikçi – Bilim Yöntemi Pdf Kitap İndir Oku

Bilim usulü; insan görüşünün, tabiatı, cemiyeti, cemiyetler arası ilişki ve paradoksları öğrenmek, anlamak bakımından geliştirdiği en ehemmiyetli bir düşünce usulüdür. Fakat bilgi edinmede kullanılan en geçerli ve en sağlam usuldür.

Bilim, ideoloji, fotoğrafı ideoloji, düşün yasakları, siyasal sistem, siyasal rejim, düşün serbestliği, ifade serbestliği, akademik serbestlik vb. kavramların, bu kavramlar arasındaki ilişkilerin irdelenmesi ehemmiyetlidir. Bilim denildiği zaman tam bu kavramların, ilişkilerin, sarihliğe kavuşturulması zorunludur.

Bilim usulünde, olguları görmemek, inkâr etmek, saptırmak, gaye, politika ve ideolojilere uyarlamak etik ve olası değildir.
“Bilim” kavramı, son senelerde çok örselenmiş bir kavramdır. Zorunlu-afaki her yerde kullanılmaktadır. Özellikle politika adamları, bu kavramı olur-olmaz yerlerde kullanarak çok örselemektedirler. Bu süreç bilim kavramının içeriğini boşaltmaktadır. Üniversite üyeleri, basın üyeleri da; ifade serbestliğine, düşün yasaklarına hiç dikkat toplamadan, ‘akademik serbestlik’ kavramına vurgu yapmaktadır.

Tarihte bilim insanı, bilim ettiği açısından, bilim usulünden taviz veremez. Şiddet, baskı, devlet terörü ya da cemiyetsel – siyasal baskılar karşısında, bilim usulünün dışına çıktığı ya da sustuğu anda ve oranda, bilim insanı olmaktan o derece uzaklaşmış olur. Bu açıdan İsmail Beşikci, bilim ettiğine sadık kaldığı ve tüm baskılar karşısında korunduklarından geri adım atmadığı için, hayatının 17 senesini aşkın kesitini zindanlarda geçirmiştir. Tarihte fizikçi Galileo dahi baskılar karşısında geri adım atmıştır, ama İsmail Beşikci geri adım atmamıştır. Bilim insanının gururu, vicdanı ve etiğini can kıymeti gözetmiş, sahip çıkmış, dünyada misal insan olmuş ve saygıdeğerlik uyandırmıştır.

Elinizdeki kitabın, 1976’da yapılan ilk baskısı, 1991’de de aynen yayınlanmıştır. Yeni basımında ise, ‘Bilim Usulü’ kitabına şu dört yazı ilave edilmiştir:
Düşün Yasakları ve Sosyal Bilimler
Türk Siyasal Sistemi Karşısında Bilim-Fotoğrafı İdeoloji İlişkileri
Bilim, Fotoğrafı İdeoloji, Üniversite, Kürdler
Türk Sosyal Bilimler Derneği

Bilim; çok ehemmiyetli usuldür. Bilimi korunmak, modern cemiyetler için bırakılmaz bir kıymettir. Bu bakımdan bilim usulünün içeriğiyle alakalı müzakereler ehemmiyetli olmalıdır. “Bilim usulü” kitabının böyle bir emeli vardır.Buna da Göz At!

Evren Avucunda Pdf Kitap İndir Oku

Kumsalda uyumuş gökyüzüne izlerken biri elimizi yakalayıveriyor ve bizi muazzam bir yolculuğa çıkarıyor; karadeliklere, en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir