Ana Sayfa / Siyaset / Biyografi-Otobiyografi / Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı Pdf Kitap İndir Oku

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı Pdf Kitap İndir Oku

Ortaçağ, Yeniçağ ve Yakınçağ. Üç çağa damgasını vurmuş, üç kıtaya dağılmış, dünyanın görmediği haşmet ve azameti tutmuş en büyük Türk imparatorluğu.

Onu tanımak için yerli,yabancı herkesin hayranlıkla dolaştığı, araştırdığı anıtsal yapıtlarını görmek yeterli.

Onu tanımak için yerli,yabancı tarih tahlilcilerinin yapıtlarına bir göz atmak kâfi.

Onu tanımak için mehterini dinlemek, fermanındaki gösterişi sezmek, camilerindeki kuş konutlarının anlamını kavramak, kadısicillerindeki âdil kararları takip etmek yeterli.

Onu tanımak için kâinata hükmeden padişahlarının yaşadıkları, sanki bir gölgelik gibi bir dergah gibi mütevazı ancak manevi ve uhrevi havasıyla vakur ve şaşaalı Topkapı Epilepsiyi’nı dolaşmak kâfi.

Onu tanımak için 30-400 sene arası yönetlerinde yaşamış ve bugün 34 ülkeye parçalanmış, devletlerin üniversitelerindeki tarih kısmı abonelerine sormak yeterli.

Dillerini, dinlerini, kültürlerini, yaşayışlarını ve ananelerini asırlarca bozulmadan gözetmelerinin gizemi nedir?

Öğrensinler.Dinde zorlama yoktur kararı ile Türk’şöhret müsamaha kavrayışını anlasınlar. Tam bunlara karşın TV’lerde gazetelerde ve mecmualarda Osmanlı’ya hakaret edenler, balçık atanlar, iftirayanlar,sövenler çıkacaktır.

Bunlar her devirde, her zamanda ve her yüzyılda var olacaktır. Bunu önlemek muhtemel değil. Çünkü bu dünyada her şey tersi ile var. Günümüzde de devletimiz zaman zaman aynı risk ile karşı karşıya kalmıyor mu?

Ancak bu tip insanların ömrü saman alevi gibidir. Parlar ve pis bir duman yaydıktan sonra kaybolurlar.Şu ifadeler bu tip kimseleri çok hoş tasvir etmektedir .Buna da Göz At!

Cebi Delik Pdf Kitap İndir Oku

Cebi Delik; Paul Auster’ın eserlerinde, modern insanı en üryan vaziyetiyle görüyor, onunla aramızda aynılıklar, eşlikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir