Ana Sayfa / Edebiyat / Anı (hatırat) / Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım Pdf Kitap İndir Oku

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım Pdf Kitap İndir Oku

Bir yarıyıl Cumhuriyet gazetesi genel yayın rejisörlüğü de yapmış yazarın gençlik senelerinde yaşadıkları ve bu seneler ile birlikte ülkenin durumunu da anlattığı bir araştırma yapıtı.

12 Mart sürecine giden yolda diplomat olacakken zamanın tanınmış yazarlarından Doğan Avcıoğlu ile tanışması ve devrimci olmaya karar vermesi, Doğrultu ve Devrim mecmualarında Doğan Avcıoğlu, Uluç Gürkan, Uğur Mumcu, İlhami Soysal, İlhan Selçuk gibi adlarla çalışması ve dost olması, asker eli ile yapılacak darbeyi beklerken 12 Mart süreci ve meclisin çalışmaya devam etmesi gibi mevzular anlatılıyor.

Deniz Dolaşmış’in banka soygunu vakasını dahi mecmuasında korunmak için saptırması, Ecevit’i yerden yere vurması ama mapustan da onun sayesinde kurtulması, 12 Mart sonrasında dostlarının Ziverbey köşkünde yaşadıkları, gençliğinde Maocular ve öteki fraksiyonlar ile yaşadığı münakaşalar, gazete ve mecmuada yazdığı görüşlerin değişmesi de anlatılıyor.

Bozulmamış bir vicdanın tetiklediği bir özür mahiyetinde bir demokrat oluş öyküsü. Yayınlandığı sene 1999’da büyük ses getiren kitap aktüel mevzuları değil geçmişi irdelediği için Kimse Kızmasın kendimi Yazdım Kitabı her yarıyıl okunabilecek bir yapıt.

Bugüne kadar dokuz kitap yazdım. Beni en çok zorlayan Kimse kızmasın kendimi yazdım oldu.

Bu beşinci kitabımdı, 1999’da çıktı. Aradan geçen seneler içinde bu kitabımda yer alan bazı görüşlerim de metamorfoza uğramış olabilir. Bunun ipuçları daha sonra yazdığım kitaplarda var.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım’la 2005’de çıkan Cumhuriyeti Çok Hoşlanmıştım ve 2010’da yayınlanan Türkiye’nin Asker Meseleyi adlı kitaplarım aynı zincirin halkalarıdır. Hatta bu üç kitabın birbirini bitiren bir ‘üçlü’yü oluşturdukları söylenebilir.

Bu memlekette darbeler, Kemalizm, radikal sol, asker ve politika, asker-sivil ilişkileri, askeri vesayet mevzularında bilgi sahibi olmak isteyenler bir gazetecinin yaşadıklarını, siyasal maceralarını okuyarak azıcık daha bilgi sahibi olabilirler.

Gerçeğinde kendi yaşamından çok Doğan Avcıoğlu’nun yaşamının anlatıldığı bu kitap, 12 Mart süreci ve Doğrultu mecmuası ile Devrim mecmuasını merak edenlerin neşeyle okuyacağı bir kitap.Buna da Göz At!

Tanrı ve Canavarların Düşleri Pdf Kitap İndir Oku

İki dünya amansız bir savaşın eşiğinde. Karou, Kimera başkaldırısının başına geçiyor ve gelecek, artık tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir