Ana Sayfa / Din / Felsefe-Sosyoloji-Psikoloji / Kusursuz Kadın’ın Peşinde Pdf Kitap İndir Oku

Kusursuz Kadın’ın Peşinde Pdf Kitap İndir Oku

Yanılgısız Kadının Peşinde, dünyaca şanlı psikiyatr Vamık Volkan’ın tahlil hikayelerinden biri.

Kitap genel itibariyle çocukluk yarıyılında yaşanılan vakaların insan geri kalan hayatına nasıl izler vazgeçtiğini inceliyor. Yaşadığımız onca acının, galibiyetsizliğin ve fobinin çocukluk yarıyılından aldığımızı ve çocuğun büyümesinde sevgi ve şefkatin ne kadar ehemmiyetli olduğunu vurguluyor.

Bu defa terapi koltuğunda, hayatı süresince “ideal” bayanı aramış 57 yaşındaki galibiyetli işadamı Hamilton var. Vamık Volkan, kitapta Hamilton ismiyle andığı analizanıyla, Beş seneden uzun süren tahlil hikayesinin tümünü ayrıntılarıyla anlatıyor.

Ailenin üçüncü çocuğu olan Hamilton yalnızca on sekiz ay süresince konutun bebeği olarak kalabiliyor. Annenin on sekiz ay arayla iki bebek daha dünyaya getirmesi; anne memesinden, sütünden bebek Hamilton’un yoksun kalması ve sonunda da annesinin uzunca bir zaman süren lohusa bunalıma tutulmasıyla Hamilton ilk yalanlanmışlığı, kayıtsızlığı, sevgisizliği tatmıştır.

Dört yaşındaki minik adam bir defa daha terk edilmişti. Görünene göre kimse de dadının gidişinin Hamilton’nun kalbinde açtığı yarayı görememişti.

Hamilton ve abiyi “eziyet odası” ismini verdikleri oda da babası tarafından kayışla eziyete maruz kalıyordu. Bu eziyetler yüksek nezaketli çocuklar olmalarının zorunluluğu olarak görülmekteydi. Annesinin bu şiddete suskun kalışı, kimi zamanda babayı şiddet uygulamaya teşvik etmesi anneye karşı hiddeti dinlemesine neden oluyordu.

Yanılgısız Kadının Peşinde, daha evvel okurlarla buluşmuştu. Genişletilmiş bu basımı öbürlerinden ayıran, meslektaşı J. C. Fowler’ın Vamık Volkan’la yaptığı, hikaye süresince süren ve tahlile ışık yakalayan sohbeti.

Kitap: Psikanaliz sürecinin neleri ortaya çıkardığını ve insan hayatını nasıl değiştirdiği ortaya koyan bir kaynak.

Bizlerin hayatıyla da bağ kurarak yaşamımızı gözden geçirmemizi sağlayan, çocuklarımıza “eziyet odaları” yaratmamamız için bir ihtar.

Yalnızca fertsel geçmişimizin değil, tarihsel hadiselerin de öznel hayatımızı etkilediğini gösteren bir misal.

“Bir insan senelerce, haftada dört defa bir psikiyatra neden gider”in cevabı.

Psikiyatri talebeleri ve meraklıları için, akılda bir psikiyatrın tahlil sürecinde nasıl davrandığını, nelere dikkat ettiğini, analizanıyla nasıl bir ilişki kurduğunu gösteren doğru bir kaynak.

“Umarım benim gibi, okur da Hamilton’un iyileşmek için büyük cesaretle verdiği savaşıma hayran kalacak ve duygulanacaktır.”

Psikiyatristlerin ve Psikologların çok yararlanacağı bir kitap olmakla beraber psikolojiye ilgi duyanların da hoşlanarak okuyabileceği bir kitap.

Günlük irtibatlarımız içinde bir çok değişik insanla muhatap olduğumuzu düşünürsek- ki bunlar hudutta şahsiyet de olabilir “bu iş psikologların” diyerek onlara irtibatı kapatamayız.

Hiç olmazsa karşımızdakini dinlemesini bilerek dahi bir çok insana takviyeci olabiliriz..Buna da Göz At!

Kendini Arayan İnsan Pdf Kitap İndir Oku

900 lü senelerde Freud nevrozların orijininde bastırılmış cinsel güdülerin bulunduğunu farketmişti. Sonraki senelerde teknolojik büyümeler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir