Ana Sayfa / Tarih / Sosyal Tarih / Kutsal Proje & Ortadoğu’da Osmanlı Demiryolları Pdf İndir

Kutsal Proje & Ortadoğu’da Osmanlı Demiryolları Pdf İndir

Kutsal Proje & Ortadoğu’da Osmanlı Demiryolları
Yüzyıllar boyu izledikleri politikalar ve ortaya koydukları projelerle tarih sahnesine damgasını vuran Osmanlılar, bu sefer de son büyük projelerinden biri olan demiryolu hatları projesiyle karşımıza çıkıyor. Suriye-Filistin-Hicaz-Bağdat ve Yemen Demiryolları’nı inceleyen bu kitap, Osmanlı’nın Ortadoğu’daki demiryolları projesini bütün yönleriyle ele alıyor.

Osmanlı yönetimleri, demiryollarını, sadece hızlı bir seyehat vasıtası olarak görmediler; aksine, onlar, kendine hammadde kaynakları ve sömürülecek yeni pazarlar arayan Avrupa emperyalizminin tehdit ve saldırılarını bertaraf etmek; ülkenin merkezle uzak vileyetleri arasında uzun süredir zayıflamaya yüz tutan bağları yeniden güçlendirmek istediler.

Prof. Dr. Ufuk Gülsoy’un uzun yıllardır üzerinde çalıştığı, Arap topraklarındaki Osmanlı demiryolu yatırımlarının bütününü içine alan ilk derli-toplu ilmi kitap niteliğini taşıyan, Osmanlı arşiv belgeleri başta olmak üzere, birinci elden kaynaklar ve geniş bir literatüre dayalı olarak hazırladığı bu eser, aynı zamanda, haksız ve mesnedsiz olarak, Osmanlıların, Arap dünyasını sömürdüklerini ileri süren çevrelerin ne denli tarihi gerçeklerden ve ilmi objektiflikten uzak hükümler vermiş olduklarını oraya çıkartıyor.Buna da Göz At!

Türk Hava Kuvvetlerinin Doğuş Yılları Pdf İndir

Türk Hava Kuvvetlerinin Doğuş Yılları1903 Yılında, motorlu bir uçağın, ilk defa yerden havalanıp, 12 saniyelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir