Ana Sayfa / Ekonomi / Dünya Ekonomisi / Modern Dünya Sistemi 1 Pdf İndir

Modern Dünya Sistemi 1 Pdf İndir

Modern Dünya Sistemi 1
Bir dünya sisteminin kaynağını ve başlangıçtaki işleyişlerini belirlemek için, salt bir kavramı, bir dünya-sistemini ileri sürdüm. Dünya sistemi toplumsal bir sistemdir; hudutları, yapıları, aza grupları, meşruiyet kaideleri ve bağdaşıklığı vardır. Yaşamı, onu gerilimle bir arada ele geçiren çatışan eforlardan oluşmuştur; her öbek onu kendi avantajına bakiye kadar yeniden kalıplandırmaya çalışınca parça parça olur. Bir organizmanın özelliklerine sahiptir; özelliklerinden kimilerinin güvenilir açılardan değiştiği, öteki açılardan ise statik kalmış olduğu bir ömre sahiptir. Yapıları, işlevinin iç manayı açısından farklı zamanlarda eforlu veya sıska olarak belirlenebilir.
Çağdaş dünyanın ayırt edici özelliği ondan yararlananların tasavvurları ve ezilenlerin karşı-anlatım eforlarıdır. Sömürü ve sömürüyü, ya kaçınılmaz olarak kabul etmek veya uygar dönemin devam edip giden tersliği olarak yalanlamak, yirminci asırda, doruğuna erişmekten oldukça uzak bir diyalektik arasında toplanmıştır.Buna da Göz At!

Tehdit ve Fırsatlarıyla Dünya Ekonomisi Pdf İndir

Tehdit ve Fırsatlarıyla Dünya EkonomisiKüreselleşmenin yoğunlaştığı günümüz koşullarında millî ekonomik sorunları, küresel tehdit ve fırsatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir