Ana Sayfa / Ekonomi / Dünya Ekonomisi / Modern Dünya Sistemi 2 Pdf İndir

Modern Dünya Sistemi 2 Pdf İndir

Şayet denklikçi ve serbestlikçi bir dünya istiyorsak, bu ideallerin hangi koşullar altında asıllaştırılabileceğini de anlamak zorundayız. Bunu yapmak için de her şeyden evvel dünya-sisteminin doğası ve bugüne kadarki evriminin gözler önüne serilmesi ve hem bugün hem de gelecekte olması olası büyümelerin spektrum derecesinin ortaya konması gerekir. Böyle bir bilgi efor demektir. Ve bu bilgi benim kendime mükelleflik olarak seçtiğim gayeler çerçevesinde, en fazla, dünya popülasyonunun rakamca daha şişkin ve ezilen kesimlerinin işine yarayacak bir efor olma kalitesindedir.

Modern sosyal bilimlerin çoğu -bu maske artta saklı sosyal psikoloji oldukları zamanlar hariç- grupların ve teşkilatlanmaların araştırılmasına dönüşmüş gidişattadır. Fakat bu çalışma sosyal sistemlerin araştırılmasını kapsamaktadır, grupların değil. Araştırmanın odağında bir sosyal sistem olduğunda, sosyal bilimler arasındaki normal ayrımlar anlamını yitirir. Antropoloji, ekonomi, politika bilimi, sosyoloji -ve tarih-, sosyal bilimler disiplininin belirli bir liberal devlet kavrayışı ve devletin sosyal kumpasının fonksiyonel ve coğrafi alt kısımlarda ilişki şekilleri üzerine oturtulmuş kısımlarından ibarettir. Şayet analistin odağı teşkilatlanmalar ise hudutlu, belirli bir anlam taşırlar. Ama mevzu sosyal sistem ise hiçbir anlamları yoktur. Burada çok disiplinli bir usul önermiyorum, aksine teklifim tek disiplinli bir yaklaşım. Bu kitabın kapsamlı içeriği, ümit ederim ki bununla neyi hedeflediğimi ve bu mevzuyu ne kadar ciddiye aldığımı sarihliğe kavuşturacaktır.Buna da Göz At!

Tehdit ve Fırsatlarıyla Dünya Ekonomisi Pdf İndir

Tehdit ve Fırsatlarıyla Dünya EkonomisiKüreselleşmenin yoğunlaştığı günümüz koşullarında millî ekonomik sorunları, küresel tehdit ve fırsatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir