Ana Sayfa / Roman / Dünya / Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF

Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF

Ahmet Hamdi Tampınar tarafından yazılan ve Dergah Yayınları tarafından basılan bir yerli roman kitabı. Kitaba dair diğer bilgi ve detaylar için Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF kitap indir linkine tıklamanız yeterli. Kitabın sayfa sayısı 382’dir. İnternet üzerinden almaya kalktığınızda ise fiyatı 46-30 tl arasında değişmektedir.

Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF EPUB

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş döneminde Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük şair ve yazarlardan olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eseri, modern Türk romanının kilometre taşları arasında yer alıyor. Yazarın büyük ses getiren Huzur adlı yapıtından sonra ikinci romanı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, dönem Türkiye’sinin bir yansıması olarak günümüzde de edebi ve tarihi değerini koruyor.

Tanpınar’ın Edebi Dehasının Bir Yansıması

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında sıklıkla ele alınan Doğu – Batı kültür çatışmasını işleyen Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın usta kalemiyle benzersiz bir değer kazanıyor. Modern Türk edebiyatının en güçlü örneklerinden olan eser, ilk yayımlandığı 1961 yılından günümüze pek çok baskısıyla geniş bir kitleye ulaşıyor. Eleştirel bağlamda güncelliğini bugün de koruyan Saatleri Ayarlama Enstitüsü; ışık tuttuğu toplumsal sorunlarla ülkemizde sadece Türk edebiyatına değil, sosyal bilimlerin birçok dalına da kaynak oluşturuyor.

Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF Kitap Özet

Bir Hayat Hikayesiyle Temsil Edilen Toplum Tarihi

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün olay örgüsü, fakir bir ailede büyüyen ve saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal adlı genç bir adamın çevresinde şekilleniyor. Kalabalık bir şahıs kadrosuna sahip olan romanda, başkahraman Hayri İrdal’dan sonra en baskın karakteri ise Halit Ayarcı oluşturuyor. Öyle ki başkahraman da kendi yaşamını, Halit Ayarcı ile tanışmadan öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriyor.

“Büyük Ümitler”, “Küçük Hakikatler”, “Sabaha Doğru” ve “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” adlı dört bölümden oluşan romanın ilk kısmında Hayri İrdal, çocukluğundan başlayarak yaşamını ayrıntılı bir şekilde okurla paylaşıyor. Halit Ayarcı ile eserin ikinci bölümünde tanışan başkahraman, sonrasında onunla birlikte Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün temellerini atıyor. Eserin son bölümünde ise enstitünün beklenmedik akıbeti, o dönemden günümüze devam eden sorunların bir habercisi olarak okurlarını düşünmeye sevk ediyor.

Saatleri Aydınlatma Enstitüsü pdf kitap arşivi sizlere her türlü yerli ve yabancı, eski ve yeni bütün kitaplar hakkında aradığnız bilgileri sunuyor. Yasadışı reklam ve indirme linklerini sitemizde koyamamakta olduğumuzu unutmayın. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  • Saatleri Aydınlatma Enstitüsü PDF Kitap İndir Oku
  • Saatleri Aydınlatma Enstitüsü pdf kitap indir
  • Saatleri Aydınlatma Enstitüsü kitap indir
  • Saatleri Aydınlatma Enstitüsü kitap pdf indir
  • Saatleri Aydınlatma Enstitüsü kitap oku


Buna da Göz At!

2022 Genel Yetenek Genel Kültür Ezberbozan Türkçe Soru Bankası

Kitabın önsözünde: Sevgili Adaylar, Çeşitli bölüm ve aşamalardan oluşan KPSS de Genel Yetenek içerisinde yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir