Ana Sayfa / Ekonomi / İnceleme-Araştırma / Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor Pdf Kitap İndir Oku

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor Pdf Kitap İndir Oku

“Vefat, bir insanın hayatına son verebiliyor; ama bir ilişkiye son veremiyor…”

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor isimli sınamaya böyle başlıyor Ahmet Cemal. Şeref Bey onun en yakın iki dostunun babasıdır. Sonra onun da en yakın dostlarından biri olacak olan bireydir

“İlk kere o odada karşılaşmıştık seninle. İlk kere orada, artık sadece sen ve ben idik. Ve orası senin için de barınaktı. Öğreniyordum. Yalnız sen, benim bildiğimi öğrenmiyordun. Tıpkı öbür öğrenmediklerin gibi. Sence yanaşılmaz bir yanım vardı. Beni ‘soylu’ bulurdun. Hep sanıldığı gibi. Yakıştırma soyluların sapık sürükleyiciliğine sen de kapılmıştın. Çöküşlerin gösterişinden etkilenenler dendin.

Oysa şatafat yoktu. Soyluluk yoktu. Kimi zaman daha öncekinin artıklarından kendilerine maskeler biçenlerin arasından biri çıkar, mutlak kendi suratını maske diye taşıyarak birkaç kuşağın birden eğriliğini ve sapkınlığını üstlenir. Böylece de bir çöküşün şaşaasını değil, ama karakter yoksunu bir bitişin lekeli alacasını sergiler…”

Sınamalarında Ahmet Cemal beyin insancıl, laik, Atatürk ilke ve inkılaplarına derin bağlarla bağlı, cihansal bilim ve hukuka, sanata ve edebiyata umursayan şahsiyetini görüyorsunuz.

Ahmet Cemal’in yapıtları genellikle Can Yayınlarından çıkmıştır. Zira Erdal Öz ile yakın bir dostluğu vardır. Bu kitabı da kendi seçtiği yazılardan oluşmaktadır. Bunu yapmasını da Erdal Öz istemiştir. Can Yayınlarından çıkan 10 tane yapıtı vardır.

Hayatının elli yedi senesini geride vazgeçmiş biri nin kitabı Seçmelerden oluşuyor. Henüz kitaplaşmamış yazılar ile, daha evvel bazı kitaplara girmiş yazılar arasından yapılmış bir seçme.

Bunun anlamı, ‘seçilmeyenlerin’ benim için artık kıymetini yitirmiş olması değil . Bu kitap için muhakkak bir çizgi öngörmüştüm; başka bir deyişle bir cins senaryo gibi. Bulunulan noktadan geriye bakış, reelde senaryoya çok eş.

‘Hayatım’ diye nitelendirdiğimiz,hakikatinde bizim kurgu muzdur zira. Ya da şimdi öyle bakmak istediğimiz bir çizgi. Bundan on sene, on beş sene evvel hiç şüphesiz öyle bakmıyorduk. Yaşarsak, yarından bugüne bakışımız da böyle olmayacak. İşte lafını ettiğim çizgi, bu sebeple bugünün ve böyle bakmanın ortaya çıkardığı bir senaryodan başka bir şey değil .

Ve ben, geçmişteki yazılar arasından bugünkü senaryoma daha uygun düştüklerine inandıklarımı seçtim. Önümde daha gidecek yolum varsa, ilerde bir başka durakta seçeceklerim de elbet daha değişik olacak, zira aynı senaryoyu bir kere daha yazabilmek imkânsız.Buna da Göz At!

Başkaldıran İnsan Pdf Kitap İndir Oku

1957’de, kırk dört yaşında, Nobel Mükâfatı sahibi Albert Camus 1913-1960, fantastik bir zaman için, soruşturmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir