Ana Sayfa / Tarih / Sosyal Tarih / Tılsımlı Gömlekler & Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan (Ciltli) Pdf İndir

Tılsımlı Gömlekler & Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan (Ciltli) Pdf İndir

Tılsımlı Gömlekler & Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan (Ciltli)
Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan TILSIMLI GÖMLEKLER, Topkapı Sarayı’nın, Padişah Kıyafetleri Koleksiyonu’nda bulunan seksen yedi tane tılsımlı gömlek, bir takma yaka, beş takke, on yazılı örtü ile takribî çehre parçayı kapsayan tasarımıyla göz kamaştıran koleksiyonluk bir kitap… Doç. Dr. Hülya Tezcan’ın araştırmaları Ersu Pekin’in göz akdikeni tasarımıyla birleşerek ortaya harikulade bir eser çıkardı…
Sarayda padişahların ve saray ehlinin klasik elbiselerinin dibine giyindikleri tılsımlı gömleklerin, şahısları nazara, her türlü makûsluğa karşı gözettiğine, hastalara şifa verdiğine inanılırdı. Savaşa yada sefere çıkılmadan öncesindenindede üstünde Fetih Suresi yada fetih edilmesi müyesser kılacak farklı birtakım ayetlerin yazılı olduğu tılsımlı gömlek giyilirdi. Saraya ilişkin bu koleksiyonda Cem Sultan’dan III. Murad’a kadar evraklı, Veysel Karani’den Abdülkadir Geylani’ye kadar onlara atfedilen, İslâm sembolizminin misallerini taşıyan pek fazlaca gömlek bulunur.
Tılsımlı Gömlekler kitabında gömleklere daha fazlaca sanatla alakalı açıdan yanaşılmış, üzerlerindeki hat ve motiflerin muhteviyatı üstünde hususiyetle durulmuştur. Yazıtlarda adı geçen sultanların ve devlet büyüklerinin bu gömlekleri ne nedenle yaptırmış olabilecekleri incelenmiştir. Kaynaklarda o bireylerin yaşamıyla ilgili bilgilere erişilmeye çalışılmış ve birtakım gömleklerin ne emelle hazırlandığı hakkındaki doyum edici yorumlar yapılabilmiştir. Kitapta her eser için fihrist bilgisi verilerek son kısım kataloga parçalamıştır.
Türk ve İslam Yapıtleri Müzesi’nde bulunan iki sultan gömleği de kataloga dâhil edilmiştir. Bu iki gömlekten birisi 15. çağ başına ilişkin olması ve Osmanlı padişahlarının erken sömestr modasını yansıtması bakımından fazlaca önemlidir. İkincisi Türk ve İslam Yapıtleri müzesinin kuruluşu esnasında Türk müzecilere danışmanlık meydana getiren Alman Frederick Sarre’nin Avrupa’da satılmak üzereyken Türk devletinin satın alması konusunda takviyeci olduğu gömlektir. Ünlü müzeci Sarre’nin yayınlarında bahsetmiş olduğu ama sonucunun ne bulunduğunun öğrenilmediği bu gömleğin Türk ve İslam Yapıtleri Müzesi’nde olduğu tespit edilerek kitaba konmuştur.
Tılsımlı Gömlekler, üzerlerindeki makale ve süslemelerle hat ve tezhip sanatında ulaşılan mevkiyi gösteren, yarıyılın toplumsal yaşamını ortaya koyan sanki konuşan tarih kalitesindedir. Çözülemeyen parolalı kodlarıyla gizemini hâlâ gözeten kıyafetler, geçmişle günümüz içinde köprü kuran benzeri olmayan bir kültür servetidir.Buna da Göz At!

Osmanlı İmparatorluğu’nda Gündelik Hayat & Kanuni Dönemi Pdf İndir

Osmanlı İmparatorluğu’nda Gündelik Hayat & Kanuni DönemiLuigi Bassano 1532 ile 1540 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir