Ana Sayfa / Tarih / Sosyal Tarih / Türkiye Sosyal Tarihinde İslamın Macerası & Makaleler-İncelemeler Pdf İndir

Türkiye Sosyal Tarihinde İslamın Macerası & Makaleler-İncelemeler Pdf İndir

Türkiye Sosyal Tarihinde İslamın Macerası & Makaleler-İncelemeler
Alanında otorite olarak kabul edilen Ahmet Yaşar Ocak’ın Türkiye Sosyal Tarihi’nde İslamın yerine dair önemli bir çalışma. Ocak bu kitabında, 13. yüzyıldan başlayarak, görünürde siyasal ve kültüreş, ama temelinde Cumhuriyet’in kuruluşundan beri üstü kapatılan, merkezle çevre arasında İslam’la bir tür gecikmiş “satıhaltı” hesaplaşmanın yaşandığı günümüze kadar süregelen Türkiye tarihinde İslamın sergilediği panoramayı gözler önüne seriyor.

“Türkiye Selçukluları ve Osmanlı’da İslam”, “İslami Bilimler ve Modernleşme”, “Günümüz Türkiyesi’nde İslami Düşünce”, “İslam Mitolojisi” gibi makalelerin yanında, “Kesikbaş”, “Tenasüh (Reenkarnasyon), “Zendeka ve İlhad” başlıkları altında üzerinde çok konuşulan ama bilgi sahibi olunmayan mevzulara açıklık getiriyor.

Kitap, Bernard Lewis’in tabiriyle “başka hiçbir Müslüman millette olmadığı kadar benliğini İslama gömmüş bir millet”in bu dinin kendi siyasal, toplumsal, kültürel yaşantısında ve özellikle de davranışlarını yönlendiren zihinsel dünyasındaki macerasını anlamaya hasredilmiş tespitlerden ve yorumlardan oluşuyor.Buna da Göz At!

Türk Hava Kuvvetlerinin Doğuş Yılları Pdf İndir

Türk Hava Kuvvetlerinin Doğuş Yılları1903 Yılında, motorlu bir uçağın, ilk defa yerden havalanıp, 12 saniyelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir