Ana Sayfa / Ekonomi / İnceleme-Araştırma / Yakın Tarihin Gerçekleri Pdf Kitap İndir Oku

Yakın Tarihin Gerçekleri Pdf Kitap İndir Oku

Türkiye, cumhuriyet döneminde güçlü çabalarla dolu İstiklal Harbi ile geçti. Cemiyetin modernleşmesi dediğimiz müessesesel yenileşme ve düşünsel devrim Osmanlı devrinde başlamıştı.

Bu günlerde cumhuriyet tarihimizi güya “ayıklama” yarıyılındayız. Geçmişle bir hesaplaşma başladı.

Tarihi kimlik aramanın ötesinde mübalağalı yaklaşımların da olduğu sarih, bunlar kaçınılmaz neticelerdir ve koşul olan Türkiye’nin moderni ülkelerin yine şekillenişini bilmesi ve karşılaştırma yapmasıdır.

“Trablusgarp Savaşı’nda Türk komutanlar çevreyi afallatacak derecede aktif teşkilatçı, eğitimci ve her koşul altında savaşçı olduklarını gösterdiler.”

“Balkan Savaşları’ndaki bozgun; İngiltere ve Fransa’da Türk savaş eforu hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu.

Bu hataya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi.”

“Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde ufalayan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan’da millici akımlar bu derecede etkin ve silahlı eyleme dönüşmüştü.”

“I. Dünya Savaşı’ndan sonra Türk halkı keşmekeşi ve yeni bir dünya savaşını değil, Ulusal Çaba’yi seçim etmiştir.”

“Tarih okumayan ve öğrenmeyen adam kendine göre bir hudut çiziyor. Mesela basitlikle ‘Osmanlı’nın bizimle ne ilgisi varı var?’ diyor. Bu çok korkunç bir vaziyet!”

“İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir takım olmaları onları galibiyetsizliğe çekti.”

“1918 senesinde, ateşkesin en üzgün süresinde, ulus her yerde katlanıyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi siyasi dahi sağlayacaktı? Ancak artta askerî bir zafer ve müspet izlenimleri olan bir komutan… Mustafa Kemal Atatürk…”

“1967’de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar ‘Ah nerede o Osmanlı!’ diye yakınıyorlardı. Yanıtı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı’yı kim kovaladı, bizimle birlikte mi kovalandı; öğrenemiyoruz.”

Yakın Tarihin Asılları, 19 ve 20. asra dair tartışılan, gündemden düşmeyen mevzulara dair İlber Ortaylı’nın görüşlerini merak edenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap…Buna da Göz At!

Cebi Delik Pdf Kitap İndir Oku

Cebi Delik; Paul Auster’ın eserlerinde, modern insanı en üryan vaziyetiyle görüyor, onunla aramızda aynılıklar, eşlikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir