Ana Sayfa / Edebiyat / Anı (hatırat) / Zıkkımın Kökü Pdf Kitap İndir Oku

Zıkkımın Kökü Pdf Kitap İndir Oku

Bando mızıkayla dünyaya geldim; gerçekten bando mızıkayla!

Sene 1933, aylardan ekim, günlerden 29; başka bir deyişle Onuncu Sene … On senede on milyon genç yarattık her yaştan diye marşların söylendiği cumhuriyetin onuncu sene dönümü…işte o gece annem yakalatmış da yakalatmış, Fener alayını izleyeceğim diye.

Babam, Yahu avrat,ayın günün, sızın meblağ, hem bu karınla, demiş. Ama annem, hiç öyle heyecanlı bir günde konutta oturmak ister mi?

Komşu bayanlardan biriyle çıkmışlar konuttan, bir yaşındaki ağabeyim de annemin kucağında. Fener alayını konuta en yakın izleme yeri olsa olsa Saat hanenin orası.Annemle komşu bayan bezirganların önündeler daracık kaldırıma dizilmişler, insanların arasına sokulmuşlar. Ama nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez.

Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaa!… demeye başlayınca, Uy anam, annemdeki sancı… Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, kaldırımdaki insanlar ve gerisi dükkan. Aman ha, kadının sancısı yakaladı ha, yol verin ha! Yol nerde ki?

O gizeme, bando da ermiş gelmiş annemin önüne… Bayan doğurdu ha, doğuracak ha…Polisler yol vermişler anneme, Yürüyün bandonun arkasını gizeme, ilk caddeden sapın içeri diye. Gümdattarara!…

Bando önde, annem, ben, ağabeyim, komşu bayan arkasında, fener alayı bizim arkamızda, ha doğdum ha doğacağım.Gümdadadadatdat dat dat dat… Annemi konuta dar yetiştirmişler. Tastamam konuta geldikten on dakika sonra beni doğurmuş. Adana’nın Saathanesinin çanı yirmi ikiyi Dan dan dan diye vururken…

Muzaffer İzgü’nün, ‘biyografisi’nü anlattığı Zıkkımın Kökü, aynı isimle sinemaya uyarlandı. Memduh Şan ile Macid Koper’in senaryolaştırdığı, rejisörlüğünü Memduh Şan’şan yaptığı; Menderes Samancılar, Meriç Başaran, Günay Girik, Elif İnci, Gizemi Elitaş ve Emre Akyıldız’ın rol aldığı Zıkkımın Kökü filmi, Hindistan Udaipur Film Şenliği’nde Altın Film, Tokyo Film Şenliği’nde Asya’nın En İyileri, İspanya’da En İyi Rejisör mükâfatlarına kıymet görülürken; Adana’da Altın Koza’da beş mükâfat birden, Kültür Bakanlığı Mükâfatü, Paris’te 1994’te Cine Junior en büyük mükâfatını da aldı.Buna da Göz At!

Tanrı ve Canavarların Düşleri Pdf Kitap İndir Oku

İki dünya amansız bir savaşın eşiğinde. Karou, Kimera başkaldırısının başına geçiyor ve gelecek, artık tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir